سیده نصرت امین الگوی بانوان

یک بانوی مجتهده

 

 

 ولادت : 1308 ق .

محل ولادت:اصفهان

وفات:1403 ق .

محل دفن :تخت فولاد اصفهان

محل تحصیل: اصفهان

اساتید: آیت الله سید محمد نجف آبادی، حجت الاسلام حاج علی اصغر شریف، آیت الله ظفره ای

تالیفات: اربعین الهاشمیه ، تفسیر مخزن العرفان و ....

وی در پانزده سالگی به همسری پسر عمویش ، معین التجار درآمد. زندگی خانوادگی و تربیت فرزندان بر فراگیری دانش او اثری نگذاشت . علامه محمد تقی جعفری در مورد ایشان می گوید : با توجه به آثار قلمی که از خانم امین در دسترس ما قرار گرفته ، به طور قطع می توان ایشان را یکی از علمای برجسته عالم تشیع معرفی کرد و با توجه به مقامات عالیه روحی که ایشان بدان موفق شده اند ، باید ایشان را نخبه ای از دانشمندان به شمارمی آورد .

در علم آموزی همتی بلند داشت . پنج فرزند به علل مختلف از قبیل بیماری و .... از دست رفتند و تنها یک پسر برایش باقی ماند. وقتی دو فرزند ایشان به فاصله چند روز از دنیا رفتند، آیت الله نجف آبادی چند روز درس را تعطیل کرد بانو امین به دنبال استاد فرستاد و علت تعطیلی درس را جویا شد. آیت الله نجف آبادی گفت : " من شرمم می شود که چون بچه شما تازه از دنیا رفته برای درس بیایم ". خانم امین پاسخ داد ، من پیش خدا شرمم می شود که چند روز است چیزی نخوانده ام ! خدا یک چیزی به من داد خودش هم گرفت .

ایشان روی تحصیلات بالای علمی تاکید داشت و در عین حال می فرمود : علم با عمل ، علم با تهذیب، علم با تزکیه ، اگر علم بدون تزکیه شد برای انسان غرور و حجاب می آورد، ممکن نیست که انسان بتواند صعود کند. سقوط حتمی و صد در صد است . نفس را تزکیه کنید که بعثت انبیا به همین دلیل بوده است.

در همین راستا وی به واجبات و محرومات اهمیت می داد، نیمه شب ها تا سحرگاه به تهجد می پرداخت و برای زیارت مشاهد شریف و قبور اولیا الهی اهمیتی فوق العاده قائل بود. از کارهای ارزشمند او تاسیس یک دبیرستان دخترانه اسلامی و یک مدرسه دینی بانوان بود.

/ 2 نظر / 61 بازدید
تبادل لينک

سلام وبلاگت را ديدم معلومه واسش وقت گذاشتي تو سايتم دارم ليست وبلاگهاي خوب را جمع ميکنم بي زحمت بيا وبلاگت را تو سايت ما ثبت کن تا بقيه هم ار وبلاگ خوبت استفاده کنن http://textlink.ir/

مرتضی

سلام علیکم استاد بزرگوار جناب آقای گلی زاده ضمن تبریک بخاطر تارنمای بسیار لالی و پربارتون حتما جهت استفاده مکررا به خدمت جنابعالی شرف حضور پیدا و از مطالب عالی شما بهره خواهم برد خداوند به تاییداتتون بیفزاید آمین رب العالمین